Najchętniej kupowane

85.80 zł
koszyczek
39.00 zł
koszyczek
39.00 zł
koszyczek
100.00 zł
koszyczek

 

Kiedy odrost włosów jest możliwy?

Wzrost włosa zależy od wzajemnego wpływu brodawki i macierzy włosa. Na wzrost włosa wpływa również czynnik genetyczny i hormonalny (głównie androgeny, które hamują wzrost włosów w obrębie owłosionej części głowy u osób genetycznie predysponowanych ). Czynniki genetyczne także odpowiadają za morfologię włosów, które u murzynów są skręcone, u azjatów proste i twarde, a populacji kaukaskiej włosy są faliste.

Średnio w ciągu doby wypada 70 - 100 włosów. Zależy to trochę od pory roku (więcej włosów traci się jesienią, a mniej zimą). Jeśli włosy myjemy codziennie, wtedy ich wypadanie jest równomierne, w przypadku żadszego mycia, pozornie jednorazowo wypada ich więcej. Włosy na głowie rosną z prędkością 0,3 mm na dobę lub 10 mm na miesiąc. Z wiekiem włosy na głowie stają się cieńsze, a w obrębie brwi, nosa i ucha zewnętrznego grubsze; dotyczy to zwłaszcza mężczyzn.

Normalnie włos wypada a w jego miejsce wyrasta nowy. Jeżeli cykl ten zostanie zakłócony należy bardzo szybko działać. Jeżeli pojawił się problem nienormalnego wypadania włosów - to od tego momentu mamy maksymalnie kilka miesięcy, aby uratować nasze włosy; tzn. zahamować wypadanie i umożliwić porost nowych z aktywnych mieszków włosowych.


                                                             Czy ponowny odrost włosa jest możliwy?

Wszystko zależy od typu łysienia, zaawansowania łysienia i przyczyn wypadania włosów. Na pewno mężczyzna nie odzyska gęstych i mocnych włosów, gdy wypadanie włosów jest od kilku lat, mieszki włosowe zanikły, albo zostały zniszczone mechanicznie. Włosy odpowiednio wcześniej leczone - w początkowej fazie łysienia. Odpowiedni masaż skóry głowy z zastosowaniem indywidualnie dobranego środka zaradczego potęguje ukrwienie, zwiększając tym samym dopływ krwi do brodawki włosa. Jest to zewnętrzna kuracja, która w efekcie dostarcza dodatkowy pokarm dla cebulek, pobudzając produkcję włosów i wydłużając fazę ich wzrostu. Dzięki odpowiednim kosmetykom ( np. szampon Revita ), ziołom i lekom - włosy powoli odrastają. Te które pozostały zostają wzmocnione. Proces leczenia jest mozolny, długotrwały i kosztowny. Wymaga się staranności i cierpliwośći, mimo czasami braku spektakularnych efektów.
 
Włosy wypadają z wielu powodów. U mężczyzn najczęściej przyczyną jest niszczenie mieszków włosowych przez dihydrotestosteron. Jest to typ łysienia androgenowego,  który bardzo trudno poddaje się leczeniu, ale nie jest to niemożliwe. W zakolach i na szczycie głowy w trakcie dłuższego i systematycznego leczenia następuje porost włosów.

Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn musi mieć charakter ciągły, ponieważ nie da się wyeliminować czynników genetycznych ani działania androgenów. Najlepiej zastosować roztwór minoksydylu, zwykle 2 razy dziennie. Większość leczonych po 5 - 9 miesiącach zauważa pogrubienie włosów, które utrzymuje się tak długo, jak długo stosowany jest minoxidil. W leczeniu doustnym stosuje się finasteryd, który zmniejsza stężenie dihydrotestosteronu we krwi o około 6%. U 89% pacjentów dochodzi do zatrzymania łysienia, a u około 57% po kilku miesiącach - do przyśpieszenia wzrostu włosów. Lepsze efekty uzyskuje się w ciągu dwóch pierwszych lat leczenia, potem nie obserwuje się już dalszej poprawy. Po odstawieniu leku, łysienie powraca. Skutkiem ubocznym finasterydu może być osłabienie popędu płciowego albo impotencja. Inną metodą leczenia jest przeszczep włosów. Mieszki włosowe pobiera się z okolicy potylicy, która jest odporna na działanie androgenów. Daje to trwalszą poprawę, niestety wymaga żmudnych zabiegów chirurgicznych, przeszczepiania małych ilości włosów. Efekt wizualny jest gorszy niż uzyskany dzięki leczeniu minoksidilem lub finasterydem, które powodują naturalny odrost włosów.

U kobiet na skutek zaburzeń hormonalnych ( łysienie androgenowe ) następuje przyśpieszone wypadanie włosów, jeśli szybko!!... podejmie sie odpowiednie kroki to można odwrócić proces łysienia. W leczeniu stosuje się 2% roztwór minoksydylu ( po konsultacji z lekarzem ), który z powodzeniem hamuje proces łysienia, nierzadko z odrostem włosów. Można także stosować hormonalne środki antykoncepcyjne o działaniu estrogenowym lub antyandrogenowym.

Równie trudno poddaje się terapii łysienie plackowate, występujące u kobiet, mężczyzn i dzieci. Czasami tu z pomocą, obok medycyny, przychodzi natura, gdyż u 30% cierpiących na tę chorobę zdarzają się wyleczenia samoistne.

Leczenie łysienia plackowatego zależy od zaawansowania choroby. Jeśli występuje w małym zasięgu, kiedy choroba często samoistnie ustępuje, można stosować doustnie cynk przez 4 - 7 miesięcy lub kortykosteroidy w roztworach, w kremie bądź do wstrzyknięcia. W ostrym przypadku choroby można podać krótkotrwałą serię kortykosteroidów doustnie. Kortykosteroidy można też stosować długotrwale przez kilka miesięcy. Niestety po ich odstawieniu włosy zwykle ponownie wypadają. Takie same efekty uzyskuje się po podaniu cyklosporyny A. Jednak wady takiego leczenia oraz objawy niepożądane przewyższają osiągane korzyści.

Często stosowaną metodą jest fotochemioterapia, która ma za zadanie naświetlić całą skóry głowy promieniowaniem UV w odpowiednich dawkach w połączeniu z doustnym podaniem leku światłouczulającego z grupy psoralenów. Leczenie to, jest wskazane dopiero u osób po 15 - tym roku życia.

Jednak najlepsze efekty leczenia obserwuje się po terapii miejscowej preparatami, które wywołują miejscowy odczyn uczuleniowy: difencypronem i dibutylesterem. Leczenie jest długie i musi być prowadzone przez lekarzy z dużą wiedzą i doświadczeniem, ale w większości przypadków prowadzi do trwałego odrostu włosów.

Wypadanie włosów spowodowane innymi czynnikami jak; okaleczenia mechaniczne, zatrucia chemiczne, niektórymi lekarstwami i chorobami, także niedoborami witamin -  jest łatwiejsze do wyleczenia.