Najchętniej kupowane

85.80 zł
koszyczek
39.00 zł
koszyczek
39.00 zł
koszyczek
100.00 zł
koszyczek


                                                                   
                                

                                                                                      Siwe włosy

Za naturalny kolor naszych włosów dzięki ich aktywności, odpowiedzialne są melanocyty - komórki wytwarzające barwnik koloryzujący, tzw. melanine. W bardzo dużej ilości barwnik ten występuje w warstwie zewnętrznej pod osłonką włosa. Melanina pełni funkcje ochronne przed promieniowaniem słonecznym UV. W ludzkich włosach występują dwa rodzaje melaniny:

     1)eumelanina której pigmenty są; brązowo - czarne
     2)feomelanina której pigmenty są; żółto - pomarańczowo - czerwone

Zawsze występują oba rodzaje melaniny, ale kolor włosów zależy od ich proporcji. Naturalny kolor włosów to zasługa melaniny. U blondynów jest jej mniej, więcej u szatynów a najwięcej u brunetów. Kolor włosów tak jak i karnacja skóry zależy od ilości wytwarzanego przez nią ciemnego barwnika. Przenika on stopniowo z komórek skóry do cebulek włosów. Im więcej tego barwnika, tym są ciemniejsze włosy. Z wiekiem, w wyniku choroby lub stresu, włosy tracą barwnik. Wówczas stają się siwe lub białe.Z upływem czasu melanocyty ulegają starzeniu, tak więc prędzej czy później następuje siwienie włosów. Ten proces czeka każdego, jednakże w różnym okresie życia. Melanina produkowana przez melanocyty nie jest już tak intensywna, a jej wydajność jest różnorodna stąd też na początku pojawiają się tylko pojedyncze siwe włosy. Tak naprawdę to bezbarwne, ponieważ nie ma w nich melaniny.
 
Zwykle przyczyna siwienia jest naturalna. Z upływem lat starzejące się komórki nie są w stanie wytworzyć dostatecznych ilości barwnika. Włos pozbawiony tego barwnika, wydaje się siwy na skutek rozproszenia światła oraz z powodu mieszaniny włosów bezbarwnych z włosami z barwnikiem. Siwe włosy mogą pojawić się już w wieku dwudziestu kilku lat, ale z reguły wystepują  po czterdziestym tym roku życia. Naukowcy badający problem dowiedli, że zbyt duża ilość, nadtlenku wodoru, czyli popularnej wody utlenionej blokuje wytwarzanie melaniny. Skutkiem tego jest bielenie włosa. Jednakże proces siwienia może być rozpoczęty przez zaburzenia chorobowe lub stresogenne, niezależne od starzenia. Wśród innych przyczyn siwienia są choroby. Najczęściej wtedy dochodzi do przedwczesnego siwienia co jest sygnałem, że coś się dzieje niedobrego w organizmie. Czynnikiem wywołującym siwienie może być np. nadczynność tarczycy jak też nadmiar selenu.
 
Chorobami wywołującymi przedwczesne siwienie jest np. genetyczna choroba Wernera czy choroba Addisona - Biermera, anemia i anemia złośliwa, Przypuszcza się że przyczyną procesu siwienia włosa może być niedobór miedzi i witaminy B5, ale na to nie ma dowodów. Zauważono, że te niedobory występują głównie u osób narażonych na stres i będących w podeszłym wieku. Prawdopodobnie siwienie zależy od genów i to one warunkują w jakim wieku i tempie siwienie włosów się rozpoczyna.
 
Czy będzie można powstrzymać siwienie włosów?
Są różne sposoby na zahamowanie siwienia włosów - jedne bardziej, inne mniej skuteczne. Są jeszcze takie, nad którymi wciąż trwają badania naukowe. Jak wynika z badań siwym włosom będzie można  przywrócić dawny kolor włosów. W fazie testów są kosmetyki  który zmuszają włosy do produkcji odpowiedniego pigmentu w trzonie włosa, czyli martwej części wystającej ponad powierzchnię skóry. Odkrycie to - zostało zrealizowane dzięki poznaniu naturalnych procesów w komórkach; biosyntezy melanin. W składzie kosmetyku znajdują się tzw. prekursory melaniny, które wnikają do wnętrza włosa i reagują z tlenem z powietrza. Prekursory utleniają się i powstają pigmenty identyczne z naturalnymi. Niestety, preparat działa tylko na włosach w kolorach; średni blond i ciemny brąz.

Jak możemy opóźnić procesy zachodzące w siwych włosach?
Witamina B5 - należy  zadbać o uzupełnienie jej niedoboru. Witamina B5 znajduje się w takich produktach; wątróbka,  pstrągi potokowe, otręby pszenne, śledzie, makrele, pestkach słonecznika, ser, orzechy, jaja, grzyby, mięso kurczaka, masło orzechowe, bananany, pomarańcze, ziemniaki, brokuły, melony, ziarnisty chleb, mleczko pszczele.
Relaks - należy każdego dnia znaleźć 30-50 minut tylko dla siebie i wykorzystać na odpoczynek w nieoświetlonym pomieszczeniu. W pokoju można rozpylić olejek z lawendy, melisy lub sandałowy.
Drożdże piwne - pięć razy w miesiącu warto wypić szklankę drożdży piwnych i dwa - trzy razy w tygodniu napar z jednej  łyżeczki ziela serdecznika i pół łyżeczki skrzypu.

Zapobieganie siwieniu włosów to także odpowiednio zbilansowana i  zdrowa dieta: spożywanie każdego dnia różnych owoców i warzyw;  pomidorów, kalafiorów czy cukinii, pietruszki, szparagów i buraków. Wczesne leczenie zatrzymuje proces siwienia włosów a nawet możliwe jest odwrócenie tego procesu. Wtedy włosy odzyskują swój dawny kolor.


Sposób na siwe włosy?

Siwe włosy to problem każdego z nas. Zgodnie z naturalną koleją rzeczy bez względu na to, czy jesteś blondynką, brunetem lub rudzielcem, w końcu - osiwiejesz. Niestety dla każdego pierwsze siwe włosy to bezlitosny sygnał, że zaczyna się starzeć.

Proponujemy równolegle stosować także specjalistyczne kosmetyki na łysienie, które zapobiegną przerzedzeniu włosów czy niektórym chorobom jak np. łysienie androgenowe

Sposób na siwe włosy jest bardzo prosty. Dzisiejszy rozwój medycyny i przemysłu kosmetycznego proponuje wiele rozwiązań i każdy znajdzie na pewno coś dla siebie.
1) farby na siwe włosy (niestety częste farbowanie niszczy włosy i podrażnia skórę na głowie. Dlatego, wybieraj farby z naturalnymi składnikami pozbawione amoniaku ),
2) specjalistyczne środki na siwe włosy odwracające proces siwienia (odsiwiacze),
3) leki na siwe włosy - dokładnie zbilansowany zestaw ziół i witamin, które uzupełniają naturalnie występujący enzym pod   nazwą katalaza ( który z wiekiem zanika ),
4) zestawy; odsiwiacz + szampony koloryzujące,
5) zestawy; odsiwiacze + suplementy rozkładające nadmiar wodorotlenku tlenu ( który wybiela naturalny kolor włosa ).


                    Pamiętaj że, siwe włosy nie muszą oznaczać spadku aktywności życiowej!